poniedziałek, 24 lutego 2014

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Soczi 2014

Dokładnie wczoraj zakończyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W tym roku rozgrywane były w Rosji, w Soczi.
Polska wypadła w nich genialnie. Ba, były to najlepsze zimowe Igrzyska w wykonaniu biało-czerwonych.

Polacy te Igrzyska zakończyli z dorobkiem 6 medali (4 złote, 1 srebrny, 1 brązowy). W klasyfikacji generalnej zajęliśmy 11 miejsce. Pierwsza trójka wygląda następująco: 1. Rosja (33 medale), 2. Norwegia (26 medali), 3. Kanada (25 medali).
Oto nasze medale:

9.02.2014 - 1 złoty medal - Kamil Stoch skoki narciarskie na mniejszej skoczni. Skoki – na 105,5 m, 103,5 m. Ogromna, nokautująca przewaga nad rywalami. Srebro - Peter Prevc (Słowenia), Brąz - Anders Bardal (Norwegia). Pozostali polscy skoczkowie również wysoko – Maciej Kot na 7 miejscu, Jan Ziobro na 13.

13.02.2014 2 złoty medal – Justyna Kowalczyk w biegu stylem klasycznym na 10km. Zdeklasowała konkurencję. Wygrała z rywalkami, pogodą oraz złamaną stopą. Srebro dla Charlotte Kalla (Szwecja), a brąz dla Therese Johaug (Norwegia).

15.02.20143 złoty medal - Zbigniew Bródka w łyżwiarstwie szybkim. Polak miał taki sam czas jak drugi Koen Verweij (Holandia), więc o medalu zdecydowały ułamki sekund. Bródka osiągnął 1:45.006, a jego rywal 1:45.009. Brąz dla Denny Morrison (Kanada).

15.02.20144 złoty medal – Kamil Stoch w skokach narciarskich na większej skoczni. Skoki – na 139 m i 132,5 m. Przewaga o zaledwie 1,3 pkt nad drugim, weteranem już Noriaki Kasai (Japonia). Trzeci był Peter Prevs (Słowenia). W ten oto sposób Stoch został pierwszym polskim sportowcem, który podczas zimowych igrzysk olimpijskich zdobył 2 złote medale.
Medale wygrane w dniu 15 lutego zawierają fragmenty meteorytu, który dokładnie rok temu spadł w Czelabińsku.

22.02.20141 srebrny medal - Polskie łyżwiarki szybkie w biegu drużynowym. W wielkim finale Polki w składzie Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska i Katarzyna Woźniak uległy Holenderkom i zdobyły srebrny medal, który i tak jest wielkim osiągnięciem.

22.02.20141 brązowy medal - Polscy łyżwiarze szybcy w biegu drużynowym. W walce o 3 miejsce w składzie Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański pokonali Kanadyjczyków i zdobyli brązowy medal.